مهم‌ترین شهرهای فرهنگی دنیا

نویسنده: محمدرضا وحیدی
فرهنگ و هنر از مقوله‌های جدا نشدنی زندگی اجتماعی امروز انسان در جوامع مختلف به شمار می‌رود. فرهنگ که خود حامل مفاهیم اساسی و مختلفی از دوره‌های مختلف است و هنر نیز با طبع لطیف خود می‌تواند باعث طراوت و سرسبزی روح انسان‌ها در وانفسای زندگی پرمشغله امروزی باشد...
فرهنگ و هنر از مقوله‌های جدا نشدنی زندگی اجتماعی امروز انسان در جوامع مختلف به شمار می‌رود. فرهنگ که خود حامل مفاهیم اساسی و مختلفی از دوره‌های مختلف است و هنر نیز با طبع لطیف خود می‌تواند باعث طراوت و سرسبزی روح انسان‌ها در وانفسای زندگی پرمشغله امروزی باشد. از سویی دیگر ترکیب فرهنگ و هنر همواره می‌تواند تاثیری دوچندان در برداشته باشد و انسان را از فضاهای خسته‌کننده سنتی و زندگی روزمره تا حد زیادی برهاند. سینما و تئاتر از جمله شاخه‌های مهم و حیاتی فرهنگی و هنری یک جامعه به شمار می‌روند و هنرمندان و فعالان در این عرصه همواره سعی می‌کنند تا هنر بدیع و ناب خود را در قالب‌های مختلف و در زمان‌های گوناگون به مردم ارائه دهند .

پیشتازی فرانسه در سینمای جهان
فرانسه یکی از کشورهایی است که در مقوله فرهنگ و هنر پیشرو است و با قراردادن فضاهای بسیاری به این امر توانسته است در بین بسیاری از کشورهای اروپایی و جهان گوی سبقت را از بقیه برباید. در این بین هنر سینما در فرانسه بسیار شناخته شده و پرمخاطب است با گذشت حدود 120 سال از ظهور صنعت سینما در فرانسه به لطف برادران لومیر، اکنون فرانسه به عنوان مهد سینمای جهان شناخته می‌شود جایی که هنر هفتم در آن متولد شد و جمعی از بزرگترین سینماگران دنیا در آن پرورش یافتند. در این بین سینمای فرانسه با پایه‌گذاری 20 رویداد و جایزه سینمایی که هر ساله برای تقدیر از بهترین‌ فیلم‌های سینمای جهان برگزار می‌کند، به نوعی خواستگاه سینمای دنیا شناخته می‌شود. فرانسه برای حفظ جایگاه خود پس از گذشت 120سال از شکل‌گیری صنعت سینما، تلاش می‌کند با اعطای بیشترین تسهیلات مالی سینماگران را از سراسر جهان در فرانسه جمع کند. علاوه ‌بر تسهیلات مالی، پاریس شهری است که بیشترین تعداد سالن سینما را در جهان در خود جای داده است. فرانسه در سال 2016 با فروش نزدیک به 216 میلیون قطعه بلیت، سومین بازار شکوفای سینما در جهان پس از آمریکا و هند نام گرفت. همچنین سینمای فرانسه پرکارترین و مستقل‌ترین سینمای اروپا به حساب می‌آید که 80 تا 90 درصد بودجه فیلم‌های تولیدی‌اش از بازار فروش آنها به دست می‌آید. همچنین از میان 20 جشنواره و جایزه مشهور سینمایی که پایه‌های ابداع آن در فرانسه توسط فرانسوی‌ها گذاشته شده‌ است، جشنواره کن، جشنواره سینمای آمریکایی دوویل، جایزه سزار و جایزه نخل طلا از اعتبار بیشتری برخوردارند. جشنواره کن در سال 1946 برای اولین‌بار راه‌اندازی شد هرساله به عنوان معتبرترین و پرمخاطب‌ترین جشنواره سینمایی فرانسه برگزار می‌شود. قدمت این جشنواره به سال 1930 بازمی‌گردد که وزیر آموزش فرانسه دستور برپایی یک جشنواره بین‌المللی سینمایی را داد که این جشنواره تاکنون ادامه داشته و به عنوان یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی جهان هرساله میزبان بسیاری از کارگردانان و فیلمسازان مطرح سرتاسر جهان است.
شهر پاریس همچنین به عنوان یکی از شهرهای مهم در عرصه هنر تئاتر به شمار می‌رود و در این شهر این هنر از جایگاه بلندی برخوردار است. بسیاری از سالن‌ها نمایش و فضاهای موجود در این شهر از قدمت فراوانی برخوردار است. یکی از مشهورترین سالن‌های نمایش تئاتر در پاریس سالن تئاتر گاله پارنیه است که در سال 1875 در پاریس ساخته شد و نمایشنامه مشهور «روح اپرا» نخستین نمایشنامه‌ایی بود که در آن اجرا شد. امروزه این سالن علاوه بر بازدیدهای مداوم به عنوان یکی از آثار باستانی شهر پاریس، پذیرای هنر اصیل تئاتر نیز است.

آلمان و پرتماشاگرترین جشنواره فیلم جهان
 آلمانی‌های صنعتگر این شانس را داشتند که زودتر از بقیه همسایگان و شاید همپای فرانسوی‌ها به اهمیت تصاویر متحرک یا همان سینما پی ببرند و امروز به عنوان یکی از شهرهای اروپایی است که توانسته فضاهای فرهنگی و هنری مختلفی را در اختیار شهروندان خود قرار دهد. شهر مونیخ آلمان به عنوان یکی از شهرهای بزرگ این کشور دارای ببیشترین تعداد فضاهای هنری در این کشور است و در مرحله دوم، شهر کلن آلمان توانسته با بیش از 50 فرهنگسرا، رکوردار بیشترین تعداد خانه‌های فرهنگ این کشور باشد.
کشور آلمان نیز در مقوله سینما علیرغم همه کاستی‌های آن توانسته است با برپایی سالانه جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ارتباط عمیقی را بین فرهنگ و هنر و شهروندان خویش  برقرار سازد. جشنواره بین‌المللی فیلم برلین که از سال 1951 آغاز به کار کرد به محفلی برای ارتباط سینمای آلمان با دیگر کشورها تبدیل شد و حداقل باعث شد سینمای این کشور از مرگ حتمی نجات یابد و به توسعه سال‌های بعدی امیدوار باقی بماند.مهم‌ترین جوایز این جشنواره،
خرس طلایی و خرس نقره‌ای هستند اما جوایز دیگری نظیر پاناروما، نسل‌های فیلمسازی، فیلم‌های کوتاه نیز دارد. جشنواره فیلم برلین، پرتماشاگرترین جشنواره فیلم جهان است.
سالانه 320 هزار تا نیم میلیون نفر در این جشنواره به تماشای فیلم می‌پردازند. این جشنواره همچنین دارای بزرگترین بازار فیلم در بین جشنواره‌های بین‌المللی است. سالانه 4 هزار و 200 خبرنگار در این جشنواره حضور پیدا می‌کنند، بیش از 110 کشور فیلم‌هایشان را در این جشنواره به نمایش می‌گذارند.

توریستی فرهنگی
اما در مقوله فرهنگ و هنر کشور ایتالیا جایگاه خاصی را در این عرصه برای خود تثبیت کرده است. شهرهای مختلف ایتالیا علاوه بر برخوداری از آثار باستانی و قدیمی در این شهرها، توانسته‌اند فضاهای مناسب فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در بطن خود ایجاد کنند. خانه‌های فرهنگ در شهرهای قدیمی ایتالیا از جمله رم، میلان و ونیز علاوه بر فعالیت‌های جانبی خود مقوله‌های سینمایی و تئاتر را به صورت بسیار جدی در برنامه‌های خود دارند. تئاتر که همیشه در نزد مردم ایتالیا جایگاه ویژه‌ای دارد به صورت جدی دنبال می‌شود و هر ساله در فصل تابستان شهرهای مهم ایتالیا شاهد برگزاری نمایشنامه‌های معروف تئاتر است که همین امر باعث شده است علاوه بر استقبال فراوان مردم این شهرها، توریست‌های بسیاری به این شهرها جذب شوند. از معروف‌ترین فضاهای برگزاری تئاتر در ایتالیا می‌توان به سالن مشهور «تیترو گریکو – رومانو تائورمینا» در سیسیل ایتالیا اشاره کرد که علاوه بر برگزاری نمایشنامه‌های معروف جهان پذیرای جهانگردان و گردشگران مختلف نیز است. همچنین در این بین می‌توان به سالن « تیترو المپیکو» در ویسنزا اشاره کرد که این سالن در عصر رنسانس و سال 1585 توسط معمار معروف ایتالیایی «آندره پالادیو» ساخته شد. اما در بخش سینما نیز علاوه بر فعالیت‌های مختلف فعالان این مهم، برگزاری جشنواره معتبر سینمایی ونیز توانسته است بر رونق فرهنگ و هنر در این کشور بیافزاید. جشنواره فیلم ونیز که قدیمی ترین جشنواره فیلم جهان است، از دل دوسالانه هنری معروف این شهر تشکیل شد که مدت‌ها یکی از گردهمایی‌های اهل هنر در جهان بود. جشنواره فیلم ونیز 3 هیئت داوری بین‌المللی دارد که بخش رقابتی اصلی، بخش چشم‌انداز و بخش فیلم‌های جوان را داوری می‌کنند.

اتریش و بزرگترین جشنواره تئاتر دنیا
اما جشنواره تئاتر برگنز هرساله با برگزاری در کشور اتریش در ماه‌های جولای و اگوست پذیرای هنر دوستان زیادی از این کشور و شهرهای دیگر جهان است.
این جشنواره که بزرگترین جشنواره تئاتر دنیا محسوب می‌شود، دارای تنوع بسیار گسترده‌ای در رابطه با موسیقی و تئاترهای هنری است و هر ساله تعداد زیادی بازدیدکننده را به سمت خود می‌کشاند. این جشنواره اولین بار یک سال بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1946 کنار دریاچه کنستانس برگزار شد. برای این جشنواره چیزی در حدود 7000 صندلی در اسکله این دریاچه تدارک دیده شد. اما در سال‌های بعد فعالان فرهنگی و هنری در این رشته سعی بر برگزاری سالیانه این جشنواره داشته‌اند .
 
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code