سرو اگر قامتی افراشته پرچم سبز تو نگه داشته

نویسنده: علی محمودی
امروز روز خوبی است ،روزی است که قرار است با تعدادی از خوبان این عالم دیداری داشته باشم. روزی است که می دانم حالم حسابی جا می آید از معاشرت با انسان هایی که تجربیات هیجان انگیزی داشته اند و حالا به همت خانه مداحان تهران دور هم جمع شده اند تا تجدید خاطراتی بکنند و به یاد آن دوران مقدس،به یاد برادران سفرکرده خود بیفتند و به حال آنها غبطه بخورند...
امروز روز خوبی است ،روزی است که قرار است با تعدادی از خوبان این عالم دیداری داشته باشم. روزی است که می دانم حالم حسابی جا می آید از معاشرت با انسان هایی که تجربیات هیجان انگیزی داشته اند و حالا به همت خانه مداحان تهران دور هم جمع شده اند تا تجدید خاطراتی بکنند و به یاد آن دوران مقدس،به یاد برادران سفرکرده خود بیفتند و به حال آنها غبطه بخورند.
حدود ساعت ۷ صبح به خانه مداحان تهران می رسم ،مکانی پر از عطر یاس  و داشتن حوضی با طراحی زیبا. بلا تشبیه  انسان را به یاد بهشت می اندازد و اول صبح سر ذوق می آیم ،طوری که انگار شربت حیات و تقدس را نوشیده ام .

لحظه عاشقی
از آنجا که در ایام شعبانیه هستیم، مراسم با شعرخوانی تعدادی از مداحین اهل بیت رنگ و بوی مذهبی می گیرد. در هر گوشه مجلس را که نگاه می کنی افرادی از غربت امام زمان مشغول اشک ریختن هستند.آخر می دانید ایران،تنها کشوری است که با لبخند این عید را جشن می گیرد! کمی آنطرفتر شادی برای این عید،حتی عید دانستن این ولادت امضای حکم مرگ است. در خیابان های شهرهای دیگر شیعیان،به جای کیک وشربت یا آش نذری،خون در خیابان ها جاری است .شیعیان حجت خداوند، نذرشان برای ظهور‌ به جای کیک،خون فرزندشان است.

نکاتی قابل تامل از زبان استاد
در ادامه مراسم حاج آقا حسین باقری، پشت تریبون قرا گرفت تا به رسم همیشه افراد حاضر در مجلس را به فیض برساند ؛ابتدا از اهمیت انتظار برای امام زمان برایمان گفت ،سپس به دعا و صدقه  برای امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف)و همچنین به لزوم سهیم کردن امام زمان در کارهای خیر اشاره کردند تا بتوانیم دل ایشان را از خودمان راضی و خشنود نگه داریم،ایشان در ادامه توضیحاتی درباره یاران امام زمان (عج)دادند و اینکه این افراد باید چه خصوصیاتی داشته باشند تا بتوانیم خودمان را به این افراد از نظر اخلاقی نزدیک کنیم.
وی در پایان با ذکر حدیثی از پیامبر بزرگواراسلام در مدح رزمندگان  گفت: درمسجد مدینه تعدادی از رزمندگان جنگ احد وارد شدند اما کسی به آنها جایی برای نشستن نداد و سرپا ایستاده بودند پیامبر(صلی الله و اله وسلم) با دیدن این اتفاق به چند نفر دستور دادند تا جای خود را به این افراد بدهند و فرمودند؛ باید به این افراد احترام گذاشت،این ها بدریون هستند و آیه ۱۱ سوره مجادله نازل شد ،پس با توجه به این تفاسیر بر ماست که از عزیزانی که چه در ۸ سال دفاع مقدس جان خود را به خطر انداختند و چه عزیزان مدافع حرم حراست کنیم و بدانیم که دشمن روی خط قرمز های ما دست گذاشته است و ما نباید از این خط قرمز ها به آسانی کوتاه بیاییم زیرا که این عزیزان آینه انقلاب اسلامی هستند.

عجیب اما واقعی
این مراسم به همت خانه مداحان و برای تجلیل از تعدادی از رزمندگان اسلام برگزار شده است تا به بهانه بزرگداشت شاه حسین بهاری از این عزیزان تجلیلی در خور انجام شود.
به همین دلیل فرزند بزرگوار ایشان از کرامات شاه حسین بهاری می‌گوید؛ ایشان در ۱۶ شعبان فوت کرده اند ،در حالی که در روز ۱۵ شعبان سال مذکور جلسه داشتند روی منبر اعلام می کنند که پرونده شاه حسین بسته شده است و از حضار حاضر در مراسم حلالیت می طلبند و این در حالی است که این بزرگوار کمترین کسالتی نداشت و حتی وقتی وارد منزل شدند خودشان جای خود را رو به قبله انداختند.
وی ادامه می دهد؛وقتی حاج علی آقا فوت کردند ما تصمیم گرفتیم ایشان را در قبر شاه حسین قرار دهیم چون سی سال ایشان پر شده بود ،به همین دلیل سنگ لحد را برداشتیم و مشاهده کردیم بدن ایشان کاملا سالم بود و استخوان های گردن قابل شمارش بود و حتی مفاصل که همه اعتقاد دارند باید از بین برود کاملا سرجای خود قرار داشت و از همه این ها عجیب تر این بود که علی رغم اینکه دست میت را کنار می بندند اما دست شاه حسین روی سینه قرار گرفته بود و عکسی گرفتم و به علما نشان دادم و همگی با اتفاق نظر اعلام کردند این سلامی است که ایشان به مولایشان امام حسین(علیه السلام) داده اند.
در گوشه دیگری از مجلس یکی از پیرغلامان امام حسین (علیه السلام)در حالیکه اشک می ریخت ادامه داد؛روزی که ایشان از دنیا رفتند ما کاشان بودیم و از فوت ایشان خبر نداشتیم اما در عالم رویا دیدم که تمام علما و سادات جلوی در خانه حاج حسین جمع شده اند و قصد تشییع دارند،چند ساعتی از این قضیه نگذشته بود که به ما خبردادند که این بزرگوار از دنیا رفته اند و ما را میان بهت و اندوه گذاشتند،زیرا هیچ کس فکر نمی کرد شاه حسین بهاری به این زودی ها تنهایمان بگذارد. علی رغم عمر کوتاهی که داشتند بسیار شریف زندگی کردند و همگی اطمینان داریم که با آرامش از این دنیا رخت سفر را بستند.

وداعی تلخ به امیدی بازگشتی دوباره
لحظه خداحافظی فرا می رسد و باید این جمع دوست داشتنی را ترک کنم اما خیالم راحت است از اینکه جوانانی بوده اند و رفته اند تا ما بتوانیم در آرامش زندگی بگذرانیم و به ایرانی بودن خودم افتخار می کنیم چون مثل رابین هود در قصه ها نیستند بلکه همگی رابین هود ها در همین حوالی هستند تا ما بتوانیم با آرامش زندگی کنیم و غم هیچ چیز را نداشته باشیم ،عده ای در ۸ سال دفاع مقدس جان عزیزشان را در کف گذاشتند و رفتند، عده ای هم امروز قید خانه و کاشانه خود را زده اند تا ما بتوانیم با آسودگی خاطر از خوشی های مان برای همدیگر تعریف کنیم ، اما یادمان می رود قدر زحمات کسانی که یاد این انقلاب و این کشور را زنده نگه داشته اند ،بدانیم.به امید روزی که همه انسان های جهان با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند و شاهد هیچ جنگی نباشیم.

موسسه خانه مداحان عمدتا به صورت مردمی اداره می شود
در حاشیه این مراسم با شکوه به گفتگو با مصطفی خرسندی پرداختیم و از فعالیت ها و اهداف خانه مداحان در طی این سالها از ایشان پرسیدیم؛ایشان در پاسخ به این سوال که از چه زمانی خانه مداحان شکل گرفت گفت؛این موسسه از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را آغاز کرده است و به همت شهرداری تهران تاکنون مراسم های بزرگداشت و همچنین کلاس های آموزشی زیادی را برگزار کرده است و عمده فعالیت خانه مداحان تهران برای علاقه مند کردن جوانان به اهل بیت ( علیه السلام) و همچنین کمک به کسانی که قصد نوکری ارباب شان را دارند معطوف شده است.
وی در ادامه در خصوص بودجه های خود گفت؛ما از شهرداری تهران کمال تشکر را داریم که امکانات خوبی را در اختیار ما قرار داده است و امسال حدود ۲۰۰ میلیون تومان به این موسسه کمک رسانی انجام داده اند اما متاسفانه هزینه های جاری بالاست و به صورت معمول به صورت NGO  اداره می شود و با کمک اعضای مجموعه هزینه های باقی مانده تامین می شود.
وی درباره نقش خانه مداحان در جامعه مداحان گفت: به طور کلی مداحان نقش مهمی در جامعه امروز دارند و به ایفای نقش می پردازند و همان طور که می بینیم اظهار نظر یک مداح اهل بیت در خصوص  مسایل سیاسی کشور می تواند بسیار حایز اهمیت باشد به همین دلیل قصد ما از این موسسه این است تا مداحان را دور هم جمع کنیم و به صورت جدی به مشکلات این قشر جامعه رسیدگی کنیم و ذکر این نکته ضروری است که بدانیم بسیاری از افراد جامعه از مداحان تاثیر می پذیرند به همین باید پیرغلامان اهل بیت جای مخصوص به خود را داشته باشند تا بتوانند از امکانات موجود استفاده کنند.
وی درباره برنامه های خانه مداحان در آینده گفت: جوانانی که وارد این عرصه می‌شوند باید حواس خود را جمع کنند زیرا هرچه عزیزان پیشکسوت دارند حاصل یک عمر تجربه زندگی‌ آن‌هاست. ما در هر عرصه‌ای کارشناس داریم ولی عزیزان ما به کارشناس مراجعه نمی‌کنند و به خود زحمت نمی‌دهند. به صرف علاقه و عشق به امام حسین (ع) شعری را برمی‌دارند و می‌خوانند و به این نکته توجه ‌نمی‌کنند که مداحان پیشکسوت برای این کار زحمت کشیده‌اند. جوانان باید زحمت فراوانی بکشند.به همین دلیل بر ماست که کلاس های آموزشی را برای جوانان برگزار کنیم تا آنها نیز بتوانند با داشتن تکنیک خوب از تجربیات پیرغلامان اهل بیت نهایت استفاده را ببرند و به عنایت اهل بیت برای این بزرگان دین قدمی را بردارند به همین دلیل عمده برنامه های این موسسه برای جوانان طراحی شده است تا بتوانند خدمت گزاری خود را نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت انجام دهند.

از بچگی شخصیت حضرت عباس (ع) را دوست داشتم
از دور که می اید شاید مردم عادی در خیابان از او فاصله بگیرند اما اینجا حال و هوای دیگری دارد،می داند که اینجا می تواند حرف دلش را بزند چین وچروک روی صورتش به او ابهتی خاص را داده است ،معصومیت در نگاهش موج می زند و سفیدی های دور مویش مثل اندازه نمک در غذاست که نشان می دهد هنوز هم جوان است با اینکه دو دستش از مچ قطع شده اند و یک چشمش نابیناست اما شاکر بودن از زندگی در چشمانش موج می زند.از او می پرسم ناراحت نیستی که رفتی جبهه؟چشم غره ای پدرانه به من می رود که موجب می شود در دلم بگویم سوال بی ربطی پرسیده ام ،سپس با آرامش جوابم را می دهد: ما بر اساس تکلیفی که داشتیم به جبهه رفتیم و از هیچ کس انتظاری نداریم و به این وظیفه افتخار می کنیم .کمی احساس راحتی می کنم و می فهمم که گویا سوال من چندان بی ربط نبوده است با بی پروایی این بار می پرسم از شرایط راضی هستید ؟ می گوید؛خدا را شکر راضی هستم.
از جوابش متعجب می شوم و تا حدی حرصم می گیرد!اما با خود می گویم هر کس تحملی دارد شاید تحمل من پایین است ،با طمانینه می پرسم؛انگیزه شما از رفتن به جبهه چه بود؟ با همان آرامش مثال زدنی جوابم را می دهد؛من از بچگی شخصیت و منش حضرت عباس(علیه السلام) را دوست داشته ام و همگی باید از خود بپرسیم که دلیل عنایت به حضرت ابولفضل (ع) داشتن چهره زیبا  یا بازوان توتنمند ایشان بوده است؟ یا چیزی والاتر از اینها در وجود ایشان بوده است که موجب عنایت ایشان از سوی خداوند شده است.
ادامه می دهد؛ قطعا عبودیت عباس(ع) بوده است که او را ابوالضل کرده است و مطیع خدا و امام زمان خود در زمان ایشان بوده است و هر کاری که کرده است برای دفاع از حریم اهل بیت امام زمان خود بوده ، پس ما هم برای اینکه به عبودیت برسیم باید به فرمان خدا توجه خاصی داشته باشیم و از رهبر معظم انقلاب که مصداق امام زمان در زمان غیبت است پیروی کنیم تا دچار مشکلات عدیده بعدی نشویم.
آقای فریدونی ادامه می دهد؛از شرایط حساس جامعه که مقام معظم رهبری تاکید بسیاری در برگزاری آن دارند انتخابات است و هر کس باید به وظیفه شرعی خود عمل کند و و در بحث انتخاب اصلح باید این نکته را در نظر داشته باشیم که باید کسی را انتخاب کرد که موجب حفظ ناموس مردم از خطرات احتمالی شود و به شهدای بزرگوار این انقلاب احترام بگذارد تا خدای نکرده به این عزیزان بی احترامی نشود.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code