رنسانس فرهنگی در تهران

نویسنده: مرتضی محسن‌پور
هنر و گسترش حضور آن در سطح جامعه در کشورهای مختلف جزو مهم‌ترین بخش‌هایی به شمار می‌رود که برای بالا بردن سطح فرهنگ در جریان است. یکی از بارزترین اقداماتی که در جهت توسعه فرهنگ و هنر در یک جامعه صورت می‌پذیرد، توجه به هنر سینما و تئاتر به شمار می‌رود...
هنر و گسترش حضور آن در سطح جامعه در کشورهای مختلف جزو مهم‌ترین بخش‌هایی به شمار می‌رود که برای بالا بردن سطح فرهنگ در جریان است. یکی از بارزترین اقداماتی که در جهت توسعه فرهنگ و هنر در یک جامعه صورت می‌پذیرد، توجه به هنر سینما و تئاتر به شمار می‌رود. هر اندازه که حضور مردم درسالن‌های سینما و تئاتر بیشتر شود، به تبع آن سبد فرهنگی یک جامعه غنی‌تر خواهد شد. یکی از بهترین‌ سرگرمی‌های مردم جهان سینما و البته تئاتر به شما می‌رود که همه روزها شاهد استقبال بیشتر نسبت به آن نیز هستیم. در سال‌های اخیر نیز رفتن به سینما و تئاتر جزو برنامه‌های تقریبا روتین مردم شهر تهران شده است. برنامه‌ای که اگر وقتی آزاد پیدا کنیم حتما به آن می‌پردازیم. اما بی‌شک این بالا رفتن میزان استقبال حضور در سالن‌های سینما و تئاتر نیاز به ایجاد زیر ساخت‌هایی دارد و بدون داشتن سالن‌های مناسب این اقدام شدنی نیست. هر اندازه شهر تهران به عنوان الگوی دیگر شهرهای ایران در ایجاد سالن‌های سینما و تئاتر موفق عمل کند، می‌توان شاهد احداث سالن‌های سینما و تئاتر در تمامی شهرهای ایران باشیم. بی شک بالا رفتن فروش فیلم‌های سینمایی در سال‌های اخیر مرهون تعداد بالای سالن‌های سینما در تهران است که در هر سانس میزبان شمار زیادی از علاقه‌مندان به هنر سینما هستند. سالن‌های سینما و تئاتر مدرن و البته مناسبی که سبب شده لذت دیدن یک فیلم یا یک تئاتر برای‌مان دو چندان شود. در ادامه نگاهی داریم به سالن‌های سینما و تئاتر در شهر تهران که طی سال‌های اخیر رو به فزونی گذاشته می‌اندازیم و امیدواریم دیگر شهرهای ایران نیز به تبع تهران سالن‌ها بیشتری را برای سینما و تئاتر دایر کنند.

پردیس‌های سینمایی تهران گامی بلند برای توسعه سینماداری در ایران
پردیس‌های سینمایی که در سال‌ها اخیر توسط شهرداری تهران ایجاد شده به مثابه خونی تازه در رگ‌های سینمای ایران عمل کرده و سالن‌های بزرگ با استانداردهای بالایی را به مجموعه سالن‌های سینمایی تهران اضافه کرده است. پردیس‌هایی سینمایی سبب شد تا علاقه‌مندان به سینما قدرت انتخاب بیشتری برای دیدن یک فیلم داشته باشند و با خیالی آسوده از میان چند فیلمی که در چند سالن آن پردیس سینمایی در حال اکران است یکی را برای تماشا انتخاب کنند. در این بین احداث اماکن تفریحی و رفاهی در پردیس‌های سینمایی سبب شده تا در کنار دیدن فیلم بتوانیم با آرامش در کنار دوستان و خانواده خود لحظات بهتری را سپری کنیم. همچنین پردیس‌های سینمایی تهران در سال‌های اخیر میزبان شمار زیادی از جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی بوده است و سبب شده تا تهران میزبانی مناسبی را از رویدادهای هنری به خصوص در حوزه سینما داشته باشد.
پردیس‌های سینمایی ملت، آزادی، زندگی، کوروش، چهارسو بخشی از پردیس‌های سینمایی مدرن و مجهز تهران است. پردیس‌های سینمایی که در سال‌های اخیر در تهران ساخته شده به خوبی نشان می‌دهد که اگر سالن با فکر ساخته شود به اقتصاد نیز کمک می‌کند و حتی سوددهی خوبی نیز خواهد داشت. در دیگر کشورهای جهان نیز اوضاع به همین منوال است. سالن‌های سینما در مجتمع‌های تجاری و مال‌ها ساخته می‌شوند. این یک برد دوطرفه محسوب می‌شود؛ هم برای آن مجتمع تجاری و هم برای سینما. امیدواریم در شهرهای دیگر ایران نیز شاهد ساخت چنین سالن‌هایی باشیم.

تعداد سینماهای تهران
تهران در مجموع حدود ۵۶ پردیس سینمایی و مجموعه سینمایی دارد که هرکدام به چند سالن مجهز هستند. درجه ‌بندی کیفی سینماها و تعداد سالن‌های سینمایی متفاوت است. در این میان ۱۴ سینمای مدرن با ۵۳ سالن سینمایی در تهران ساخته شده که همه روزه میزبان شمار زیادی از علاقه‌مندان است. پردیس «کوروش» رکورددار پردیس‌های سینمایی ایران با بیشترین تعداد (۱۴سالن و ظرفیت ۲۸۰۰صندلی) است. پردیس‌های سینمایی آزادی، ماندانا، ملت و زندگی هرکدام با پنج سالن در رده دوم قرار گرفته‌اند. پردیس‌های سینمایی راگا، کیانا و نیز اریکه ‌ایرانیان، برج میلاد و سینما جوان با سه سالن، ایوان شمس، موزه سینما، پایتخت و پامچال هرکدام با یک سالن سینمایی سینماهای مدرن استان تهران هستند. به جز پردیس راگا که در شهرری استان تهران واقع شده است، بقیه‌ پردیس‌ها و سینماهای مدرن در شهر تهران قرار دارند.

سینما‌های ممتاز، درجه یک و درجه دو تهران
سینماهای ممتاز ( ۲۴سینمای ممتاز با ۵۱ سالن):
پردیس سینمایی چارسو با پنج سالن و پردیس‌های شکوفه، تماشا، رازی، سینما فرهنگ، فلسطین، سمرقند، جام‌جم، ایران و مرکزی هرکدام با سه سالن،سینماهای تیراژه۲، بهمن، پارس، پایتخت، کارون با 2 سالن و فجر اسلامشهر، قلهک، سپهرشهریار، فرهنگ رباط‌کریم، بهاران، قدس، ناهید و آفریقا و سینما پرستوی دماوند با یک سالن سینمایی از مجموعه سینماهای ممتاز هستند. پردیس چارسو که در قلب منطقه تجاری شهر تهران، تقاطع خیابان حافظ و خیابان جمهوری واقع شده نیز از مجموعه‌ سینماهای ممتاز تهران است.
سینماهای درجه یک (19 سالن): سینماهای درجه یک تهران شامل جی و شقایق با سه سالن، تهران، حافظ و گلریز با دو سالن و سینماهای دهکده یک، آسیا، آستارا، بلوار، پیام انقلاب، پیوند، سعدی، فردوسی، میلاد و ققنوس هرکدام با یک سالن در این دسته قرار می‌گیرند.
سینماهای درجه دو (سه سینما): سینماهای آرش، آسمان آبی و فرخ، سه سینمای درجه ۲ استان تهران هستند که هرکدام یک سالن دارند.

رنسانس سینمایی تهران / توزیع عادلانه در مناطق مختلف پایتخت
استان تهران در مجموع ۵۶ سینما و ۱۲۶ سالن سینمایی دارد که بیش از ۹۵ درصد آنها در پایتخت متمرکز شده‌اند.
در سال‌های اخیر سینما‌ها، تئاترها، فرهنگسراها و خانه‌موزه‌ها در تهران رشد قابل توجهی داشته‌اند. مهم‌ترین فضاهای فرهنگی مورد مراجعه پایتخت‌نشینان بی‌شک سالن‌های تئاتر و سینماست كه طی 12سال اخیر بالغ بر 12 هزار و 500 صندلی تئاتر و سینما به سرانه فرهنگی پایتخت اضافه شده است. آنگونه كه آمارها نشان می‌دهند، این عدد برای بخش تئاتر 5 هزار و 508 و در بخش سینما 7هزار صندلی بوده است. توسعه قابل توجه تعداد سالن‌ها و ظرفیت صندلی‌های سینما در تهران در شرایطی رخ داده كه داشتن سینماهای باكیفیت حق شهروندان است و شهرداری تهران نیز اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است. نكته حائز اهمیت اینكه با اتخاذ رویكرد شهرداری تهران در توزیع عادلانه پردیس‌های سینمایی در شمال و جنوب شهر تهران، در مسیر احداث و تجهیز پردیس‌های سینمایی در مناطق مختلف تهران از جمله مناطق 3، 5، 11، 18، 19و 20 تلاش شده تا سرانه فضاهای فرهنگی را به شكل محسوسی افزایش دهد.

ساخت هفت پردیس سینمایی جدید
در بخش سینما افزایش 27سالن سینما با راه‌اندازی هفت پردیس سینمایی به‌عنوان پاتوق فرهنگی مورد توجه قرار گرفت. در این راه، پردیس‌های سینمایی ملت، زندگی، آزادی، رازی، تماشا، جوانه و راگا در سال‌های اخیر افتتاح شده كه در مجموع دارای 95هزار و 560 مترمربع زیربنا و 27سالن نمایش است. علاوه بر اقدامات شهرداری تهران در راستای ساخت یا تجهیز پردیس‌های مذكور، هم‌اكنون سالن‌های برج میلاد شامل سالن اصلی با ظرفیت 1600صندلی و 3 سالن سینمایی مجهز با ظرفیت مجموعا 510 صندلی برای نمایش فیلم در اختیار شهروندان قرار دارد. البته به این تعداد باید سالن ایوان شمس با ظرفیت 392صندلی را اضافه كرد.
از سویی در سال گذشته با افتتاح پردیس تئاتر تهران یک سالن سینما با ظرفیت 152صندلی به ظرفیت‌های قبل اضافه شد. البته ظرفیت سالن‌های سینمایی به این تعداد ختم نمی‌شود؛ چراكه بازگشایی 7 سالن آمفی‌تئاتر با قابلیت نمایش فیلم هر یک با ظرفیت 130صندلی به این آمار اضافه خواهد شد.

نگاهی به آمار سالن‌های نمایش تهران
به جز سالن‌های سینما، سالن‌های نمایش تئاتر نیز در تهران همه روز میزبان شمار زیادی از علاقه‌مندان است. در تهران حدود 32 سالن نمایش حضور دارد. سالن‌های مجموعه تئاتر شهر، خانه هنرمندان، تماشاخانه ایرانشهر، خانه نمایش، تماشاخانه سنگلج، تالار وحدت، حوزه هنری تهران، تالار محراب، تالار مولوی، تالار حافظ،  تئاتر کودک و نوجوان، تالار هنر (کودک و نوجوان)، فرهنگسرای نیاوران، فرهنگسرای ارسباران، برج آزادی، تالار فردوسی، تالار شمس، سالن تئاتر باران، سالن تئاتر هما، تماشاخانه استاد مشایخی، تماشاخانه سه نقطه، تماشاخانه هنر و اندیشه،  مرکز آفرینش منشور هنر، تماشاخانه موج نو، تماشاخانه بازیگاه، تئاتر باربد، تئاتر دماوند، باشگاه آرارات، گلریز، تالار ایوان شمس، فرهنگسرای خاوران (جوان)، فرهنگسرای بهمن در طول سال آثار مختلفی را در معرض دید عموم شهروندان تهرانی قرار می‌دهند.  

راه‌اندازی 29   سالن تئاتر طی سال‌های اخیر  با  5508    صندلی
از نقاط قوت پرونده فرهنگی شهرداری تهران، راه‌اندازی 29سالن تئاتر طی سال‌های اخیر بوده است. در دوره اخیر مدیریت شهری سالن‌های تئاتر در مجموعه‌های مختلف از جمله باغ و آمفی‌تئاتر باغ خسروشاهی، تماشاخانه ایرانشهر، مركز نمایش‌های آیینی صبا، مركز تئاتر حرفه‌ای شهر(خاوران)، بوستان امیر سلیمانی، باغ كتاب تهران، ایوان شمس، موزه انتظامی، باغ موزه زندان قصر و مجموعه فرهنگی تجاری ورزشی البرز لشگرک راه‌اندازی شده است. بدین ‌ترتیب در مجموع 5 هزار و 508 صندلی تئاتر در مناطق مختلف تهران از جمله مناطق یک، 3، 6، 7و 15به تعداد صندلی‌های تئاتر در شهر تهران افزوده شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code