ایوان انتظار برای فعالیت‌های فرهنگی آماده شود

نویسنده:
چندی پیش ایوان انتظار (یا مجموعه پلازای ولی عصر) با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه گشایش یافت...
چندی پیش  ایوان انتظار (یا مجموعه پلازای ولی عصر) با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه گشایش یافت .حضور هنرمندان برای بازگشایی این مجموعه 7 طبقه  که محل تلاقی خط شش و سه متروی تهران است،گویای آنست که مجموعه‌های شهری، پیاده‌روها و به طور کلی فضای شهرها تنها محل رفت و آمد آدم‌ها نیست و به نوعی مکانی برای تعاملات فرهنگی و اجتماعی شهرها در روزگار امروز به شمار می‌آید. رویکردی که دراین دوره از مدیریت شهری نیز بیش از گذشته قرار گرفته است.

فضای شهری میعادگاه تعاملات شهروندان
 فضاهای شهری تنها برای لذت بردن و اوقات فراغت شهروندان مطرح نیست، بلکه عنصری مهم در زندگی اجتماعی افراد محسوب می‌شود. فضاهای شهری محل برخورد رفتارها، افکار و در عین حال محل رفع برخی از نیازهای روزمره شهروندان است. مهم‌ترین بخش از فضاهای شهری، فضاهای عمومی است که متأسفانه در شهرها نقش آنها روز به روز کمرنگ‌تر می‌شوند که شامل میدانگاه‌ها (پلازاها)، پیاده‌رو‌ها، پارک‌ها، پاتوق‌ها و ... هستند. نکته اصلی و مهم در رابطه با تعاملات اجتماعی، ماندن در فضا است. برای ایجاد تعامل ابتدا باید فضای شهری پذیرای حضور مردم در خود باشد. زیرا حضور و توقف مردم در فضا به خودی خود تعامل را در بین آنها برقرار می‌کند. تعاملات اجتماعی در یک فضای شهری بازتاب نوع فعالیت‌ها و اتفاقاتی است که در فضا رخ می‌دهد. هر چه فضای شهری مطلوب‌تر باشد، فعالیت‌ها، ارتباطات و تعاملات بیشتری در آن صورت می‌گیرد و به مراتب مدت زمان حضور افراد در فضا نیز افزایش می‌یابد. تعاملات اجتماعی در فضاهای باز عمومی شهر مثلاً در خیابان‌هایی که ساکنان محلات را برای گذراندن اوقات فراغت یا رفع نیازهای روزمره دعوت کرده و به مرور زمان محدوده‌ای از مسیر برای آنها به میعادگاهی جهت دیدارها تبدیل می‌شود، شکل می‌گیرد. به واسطه طراحی مناسب و جانمایی صحیح فضاها و بناها و فضاهای مکث با قابلیت کاربردی‌های منعطف در راستای فعالیت‌های جمعی، ادراک هویت فضایی و احساس تعلق به محیط و زیبایی افزایش می‌یابد.
 
سهم سه هزارمترفرهنگ از ایوان انتظار

براساس این رویکرد نوین هنرمندان نیز در اداره فرهنگی مجموعه‌های شهری نقش دارند، طیفی گسترده از هنرمندان درگشایش این مجموعه شهری حضور داشتند. مازیار حسینی، معاون حمل ونقل ترافیک اعلام کرد فضای وسیعی این میدان تنها متعلق به مترو نیست بلكه سه هزار متر آن ظرفیت ویژه‌ای  فعالیت‌های فرهنگی را داراست.
مازیار حسینی، معاون حمل ونقل ترافیك شهرداری تهران در دیدار دوستانه خود با هنرمندان تاكید كرد سه هزار متر از این فضا می‌تواند به فعالیت‌های فرهنگی  به خصوص هنر خیابانی اختصاص پیدا كند وی همچنین تاكید كرد این محل صفه‌ای برای تجمعات فرهنگی شهروندان به شمار می‌آید. به غیر از مباحث فنی ما باید با تغییر نوع معماری، فضا را برای ورود مردم به این پلازا جذاب‌تر می‌کردیم و بر همین اساس سعی کردیم با الهام از معماری ایرانی – اسلامی فضا را آماده‌تر کنیم.
وی با بیان اینکه کف این پلازا با آجر که یکی از قدیمی‌ترین نمادهای معماری ایرانی است پوشانده و قرنیزهای دور این پلازا نیز منبعث از نام حضرت ولی‌عصر (عج) است ادامه داد:  به زودی مسابقه‌ای نیز برای طراحی المان و نماد این پلازا برگزار خواهد شد که مردمی که از بیرون به این میدان نگاه می‌کنند متوجه خاص و شاخص بودن آن شوند.  
                                                                                       
 پلازای ولی‌عصر برایم دلنشین بود

  افسانه بایگان یکی از هنرمندانی بود که ضمن دیدار از مجموعه پلازای ولی‌عصر ضمن  استقبال از ایده مدیریت شهری از فضای مترو در مقابله با تهاجم فرهنگی گفت:  می‌توان از فضاهای حمل ونقل عمومی مثل مترو برای آموزش‌های فرهنگی بهره برد.  
  وی با اشاره به فضای مناسب پلازای ولی‌عصر برای فعالیت‌های فرهنگی تاكید كرد:  بازدید از مجموعه پلازای ولی‌عصر برایم دلنشین بود و می‌توان از این مجموعه به شكل مستمر برای آموزش‌های گوناگون به خصوص موضوعات ترافیكی استفاده كرد. وی افزود:  طیف وسیعی از مردم از مترو استفاده می‌كنند بنابراین فضای مترو جای مناسبی برای نهادینه كردن اصول فرهنگ ایرانی مثل آموزش متون كهن است و همچنین بستر مناسبی برای مقابله با تهاجم فرهنگی تلقی می‌شود. این هنرمند با تاكید بر نقش آموزش در استفاده از وسائل حمل ونقل عمومی گفت:  باید با آموزش‌های حرفه‌ای رفتارهای ترافیكی را اصلاح كرد كاری که الان در كنار برخوردهای قهری در همه كشورهای دنیا انجام می‌شود. وی تصریح كرد: من معتقدم اگر واگن‌های مترو و وسائل حمل ونقل عمومی بیشتر شوند باید از فضای پلازای  برای آموزش كودكان استفاده كرد. افسانه بایگان  تنها هنرمندی نبود كه از پلازای میدان ولی‌عصر برای فعالیت‌های فرهنگی استقبال كرد.

از مجموعه شهری برای آموزش کودکان استفاده کنیم
مجید قناد، مجری برنامه‌های كودك با اشاره به فراهم شدن فضاهای فرهنگی مجموعه پلازای ولی‌عصر گفت:  اولین تصویری كه از پلازای ولی‌عصر به ذهن من رسید تصاویر تلاش‌هایی است كه برای این مجموعه كشیده شده و حالا چطور باید از این زحمات استفاده كرد و با استفاده از صحیح از این مجموعه كاركرد آن را حفظ كرد. وی با اشاره به اینكه می‌توان از فضاهای عمومی متروها برای آموزش كودكان استفاده كرد،گفت: كودكان باید از سهم  چشمگیری در پروسه آموزش‌های فرهنگی برخوردار باشند زیرا كودكان آینده‌سازان فردا هستند. بنابراین باید از فضاهای حمل و نقل عمومی مثل مترو برای آموزش‌های گوناگون از جمله رفتارهای ترافیكی استفاده كرد. زیرا كودكان به همراه خانواده‌های‌شان از این مجموعه فرهنگی استفاده می‌كنند. به گفته قناد مترو بستر مناسبی برای آموزش‌های مستقیم و غیرمستقیم فرهنگی است. وی افزود: با وجود آموزش‌های صحیح ترافیكی شعار آسمان آبی و زمین پاك محقق خواهد شد.
     
خاطرات سفر با مترو      
                                            
فاطمه گودرزی، هنرمند سینما نیز با طرح خاطره‌ای از سفر خود با مترو تهران گفت: به خاطر دارم در ایام عید با مترو از منزل به بهشت زهرا رفتم مسلما اگر افزایش واگن‌ها بیشتر شود مترو تهران از اتومبیل شخصی برای سفر‌های شهری خیلی بهتر است وی همچنین تاكید كرد باید از این فضا برای مقابله بازفرهنگ و رفتار غلط ترافیكی و آموزش به مردم بهره برد. اخیرا مدیرعامل شرکت بهره‌برداری تهران اعلام کرد فضای پلازای ولی‌عصر بستر مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی و دینی به خصوص ارائه فرهنگ تشیع است و باید از این فضا برای بهبود شرایط فرهنگی بهره گرفت.
    
ترویج کتابخوانی در ایوان انتظار

کارشناسان معتقدند استفاده از کارکردهای فرهنگی مجموعه‌های چندمنظوره شهری نیازمند برنامه‌ریزی و دقت مدیریت شهری است‌. با درنظرگرفتن اقتصاد پویا و منطبق با فعالیت‌های فرهنگی و کمک از هنرمندان و فعالان حوزه فرهنگ می‌توانید بهبود و تداوم کارکردهای فرهنگی این مجموعه‌ها را تضمین کنید؟
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌پرسید که چه تضمینی وجود دارد که راسته فرهنگی پلازای ولیعصر(عج) به سرنوشت زیرگذر چهارراه ولی‌عصر(عج) بدل نشود، گفت: موفقیت نسبی است و ممکن است برخی‌ها این تصور ناموفق بودن درخصوص زیرگذر فرهنگی چهارراه ولی‌عصر را نداشته باشند اما چیزی که مهم است اینکه 3000 متر فضای پلازای ولی‌عصر (عج) به امور فرهنگی اختصاص داده می‌شود و قطعا تجاری نیست و فضای مطرح شده در این راسته نیز فرهنگی خواهد بود و از آنجایی که ترویج کتاب و فرهنگ کتابخوانی نقش بسزایی در ارتقای سطح فرهنگی مردم دارد قطعا یکی از مسائل مورد تاکید در این راسته کتاب خواهد بود که در دستور کار معاونت فرهنگی مترو نیز قرار داده شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code